NYS Mid-Amateur - Dutchess

NYS Mid-Amateur
Dutchess Golf & Country Club, Spackenkill, N.Y.
September 25-26, 2011

~Final Results~
*=Won on first playoff hole
Pos. Player Club Rd 1 Rd 2 Total
1  Jimmy Welch* Winding Brook 74 71 145
T2  Jim Hamburger McCann 72 73 145
   Billy Hanes Crag Burn 72 73 145
   Michael Fortuna Bath 70 75 145
T5  Andrew Conway Ravenwood 75 72 147
   Andy Bernatovicz River Oaks 74 73 147
   Edward Davis Lake Placid 69 78 147
T8  James Mason Oak Hill 74 74 148
   Dan Gabel Dutchess 74 74 148
10  David Scamurra Crag Burn 75 74 149
T11  Ted Dardani Waccabuc 78 72 150
   Walt McArdell Radisson Greens 77 73 150
   Matt Clarke Troy 76 74 150
   Dennis Lynch Nassau Players 74 76 150
   Bill Moore Bellevue 72 78 150
T16  John Garcia Jr. Rondout 78 73 151
   Kevin VandenBerg Bellevue 78 73 151
   Nick Masterpole Tuscarora 77 74 151
   Tom Salmon Mohawk 77 74 151
   Mike Wheeler Mohawk 77 74 151
   Jacob Reimer Webster 76 75 151
   Todd Czepiel Shaker Ridge 74 77 151
   Anthony Bova Lakeshore 74 77 151
T24  Patrick Pierson Minisceongo 79 73 152
   Jim Dunn McCann 78 74 152
   Michael Fisher McCann 78 74 152
   Don Enga Cherry Valley 76 76 152
   Michael McCarroll Saratoga National 75 77 152
   David Arakelian Troy 74 78 152
   Harold III Blake Dutchess 74 78 152
T31  Brad Barnett Noyac 78 75 153
   James Starr Forest Park 78 75 153
   Bob Rosen Westwood 78 75 153
   John Schantz Jr. Oak Hill 77 76 153
   Steve Nosonowitz McCann 75 78 153
T36  Nicklaus Ambrose eClub - Western NY 80 75 155
   Chad Stoffer Schenectady 79 76 155
   Matt Corrigan Nassau Players 76 79 155
   Kenneth Riter Park 75 80 155
T40  Dan St. John Corning 77 79 156
   Brad Waldorf Dutchess 76 80 156
T42  John Dearden Dutchess 78 79 157
   Michael Birmingham Nassau Players 77 80 157
   Lance Hope Schenectady 75 82 157
T45  Bruce Miller Associate Member 80 78 158
   Tushar Modi Hudson Hills 78 80 158
   Dan Ireland Troy 78 80 158
   Brandon Haase Mohawk 76 82 158
   Thomas III Gallagher St George's 75 83 158
T50  Timothy Ormsby Eisenhower Park 78 81 159
   Bill Phillips Villa Roma 76 83 159
T52  Jeff Brado Diamond Hawk 80 80 160
   Jim Kienz Osiris 80 80 160
   Robby Bigley Pinehaven 77 83 160
   Skip Carrk Sycamore 77 83 160
56  John Nolan Mohawk 77 85 162
57  Chris Schmidt Tuscarora 78 85 163
58  Terence Plunkett Pine Ridge 75 89 164
59  Shawn Baker Oak Hill 77 NS NS
60  Dave Segot Nassau Players 78 NS NS
61  Graham Niles Malone 80 NS NS
The following players failed ot make the cut:
T62  Kurt Paseka Bridgeview 81    
   James Thompson Jr. Osiris 81    
   George Jr. Roe Van Schaick Island 81    
   Kevin Cassidy Albany National 81    
   Jeremy Payne eClub - Southern Tier 81    
   Randy Kramer Westwood 81    
T68  Kevin Thornton Genesee 82    
   Todd Kozlowsky St George's 82    
   Todd Dischinger Foxfire 82    
   Michael McMasters Tri-County 82    
T72  Glenn Stephenson Lake Placid 83    
   Robert Shulha Hamlet Wind Watch 83    
   Marais Lombard eClub - Rochester 83    
   Kirk Helm Associate Member 83    
   Robert Kopf River Oaks 83    
   John Piehler Oak Hill 83    
T78  Vinny Lazzara Diamond Hawk 84    
   Christopher Gilbert eClub Capital District 84    
   Ross Lehrer Cold Spring 84    
   Stephen Tympanick Noyac 84    
   Steve Bass Western Turnpike 84    
T83  Pat Connell Osiris 85    
   Bob Cooper Orchard Creek 85    
   Jay Collier Tan Tara 85    
T86  Dennis McGowan eClub Capital District 86    
   John Cave Albany 86    
   Ray Glahn Cornell University 86    
   Don Fortuna Twin Hickory 86    
T90  Dan Armstrong Belden Hill 87    
   Tom Howe Storm King 87    
T92  Paul Hart Pinehaven 88    
   Patrick Seelye Hiland Park 88    
   Kevin Clauser Buffalo 88    
   Reynold Jennetti Brierwood 88    
   Rick Wargala Diamond Hawk 88    
   Larry Miller Associate Member 88    
T98  Tom Robinson Colonie 89    
   Danny Irwin Buffalo 89    
100  Jim Nealon Bellevue 95    
101  Peter Scelfo Bethpage NC   NC
102  Brian Eddy Byrncliff NS   NS
T103  Mike Edwards Pine Acres WD   WD
   Zach Fuller Oak Hill WD   WD
   Scott Proudfoot Elmira WD   WD
   David Doing Olde Oak WD   WD
   Eric Wasserbach Pinehaven WD   WD
   Zackary Farrell Mill Creek WD   WD
   Ed Mazza Newman WD   WD
   James Prosperi Genesee WD   WD
   Jeffrey Schauger River Oaks WD   WD
   Karl Dahl Mohawk WD   WD
   Jay Gargiulo Edison WD   WD
   Kevin Stephens Saxon Woods WD   WD
   Steven Tarulli Hempstead WD   WD
   Raman Luthra Crag Burn WD   WD
   Doug Slattery Brook-Lea WD   WD
   Emet Ledezma North Hempstead WD   WD
   Brian Brown Southward Ho WD   WD
   Joseph Jr. Hobika Yahnundasis WD   WD
   Doug Rosen Glen Oak WD   WD
   Erik Jaffe James Baird WD   WD
   Tommy Prestia Minisceongo WD   WD
   Mike Reardon Tuxedo WD   WD
   Bryan Dye Elms WD   WD
   John Baker Lake Placid WD   WD
   Adam Bunkoff Saratoga National WD   WD
   Nicholas Politi Craig Wood WD   WD

 

Results: