Met Junior & MGA/MetLife Boys Championship SQR - Rye

 

Met Junior Championship Sponsored by MetLife
MGA/MetLife Boys Championship
- Sectional Qualifying Round -
Rye Golf Club, Rye, N.Y.
Thursday, June 25, 2009

~Final Results~

Pos. Player Hometown To-Par Total
1 John Havay Bloomsbury, N.J. +2 73
T2 Shane Malloy Rye, N.Y. +3 74
  Dylan Newman New Rochelle, N.Y. +3 74
  Peter Ballo Stamford, Conn. +3 74
  (B) Dylan Troy BC Greenwich, Conn. +3 74
  Andrew DeForest Cottekill, N.Y. +3 74
T7 Steve Zychowski Mendham, N.J. +4 75
  Brian Starker Purchase, N.Y. +4 75
  (B) Brian Tohir BC New Canaan, Conn. +4 75
T10 (B) Erik Bringsjord BC Briarcliff Manor, N.Y. +5 76
  Jack Ervasti Scarborough, N.Y. +5 76
  (B) Stephen Pastore BC Greenwich, Conn. +5 76
  Dylan Robbins Greenwich, Conn. +5 76
  William Lowden Greenwich, Conn. +5 76
T15 (B) John Martinelli BC Rye, N.Y. +6 77
  Nicholas Delango Stony Point, N.Y. +6 77
  Tommy Halpern Greenwich, Conn. +6 77
  Graham Topol Harrison, N.Y. +6 77
  Schuyler Stitzer Greenwich, Conn. +6 77
T20 Conor McGovern Darien, C.T. +7 78*
The following players failed to qualify:
  William Breed (1st alt.) Greenwich, Conn. +7 78*
  Kirk Massie (2nd alt.) Westport, Conn. +7 78*
  Kyle Watzich Wayne, N.J. +7 78
  Wyatt Sparks Bronxville, N.Y. +7 78
  (B) Gordon Moore (1st alt.)** Bronxville, N.Y. +7 78
T26 Nick Miller Cedar Grove, N.J. +8 79
  Brandon Molson Westfield, N.J. +8 79
  David Spiro Scarsdale, N.Y. +8 79
  Adam Larkin North Bellmore, N.Y. +8 79
  David Lee New York, N.Y. +8 79
  Michael Kapnick New City, N.Y. +8 79
  Nate Berman Harrison, N.Y. +8 79
  Ryan Brand Ridgefield, Conn. +8 79
  (B) Max Christiana Mount Kisco, N.Y. +8 79
  (B) Benjamin DeForest Cottekill, N.Y. +8 79
  (B) Jack Stewart Basking Ridge, N.J. +8 79
T37 (B) James Walter Darien, Conn. +9 80
  Joe Barber Rye, N.Y. +9 80
  (B) Andrew Gladstone Rye, N.Y. +9 80
  (B) Danny Guise Greenwich, Conn. +9 80
  (B) Kyle Brey Farmingdale, N.Y. +9 80
  (B) Michael DiTursi Rye, N.Y. +9 80
  Mick Hazen Brooklyn, N.Y. +9 80
  Matthew Sampogna Brooklyn, N.Y. +9 80
T45 (B) Owen Elliott New York, N.Y. +10 81
  Alexandre Belmont Concord, Mass. +10 81
T47 Morgan Arturi Greenwich, Conn. +11 82
  Kurt Brey Farmingdale, N.Y. +11 82
  William Delano New Canaan, Conn. +11 82
  Alex Frost Poughquag, N.Y. +11 82
  (B) Griffin McQuilling Garden City, N.Y. +11 82
  (B) Keith Schuman Upper Saddle River, N.J. +11 82
T53 Thomas Walter Darien, Conn. +12 83
  Alex Solnick Cortlandt Manor, N.Y. +12 83
  Jonathan Kligman Rye, N.Y. +12 83
  Chris McCree Rye, N.Y. +12 83
  Luke Denigris Huntington, N.Y. +12 83
  Thomas Agrest Riverside, Conn. +12 83
T59 Tom Cassidy New Canaan, Conn. +13 84
  Brady Garrett Dix Hills, N.Y. +13 84
  (B) Robbie Smith Scarsdale, N.Y. +13 84
T62 Jordan Paz Long Valley, N.J. +14 85
  (B) Anthony Berardo Ardsley, N.Y. +14 85
  James Bender Sleepy Hollow, N.Y. +14 85
T65 (B) Harrison Baker Armonk, N.Y. +15 86
  Harry Richards Westport, Conn. +15 86
T67 Ian Serko Glen Head, N.Y. +16 87
  John Lynch Floral Park, N.Y. +16 87
  James Burgoyne Darien, Conn. +16 87
  (B) Oliver Fisher Rye Brook, N.Y. +16 87
  Garrett Weir Irvington, N.Y. +16 87
T72 Eric Gallanty Westport, Conn. +17 88
  Matthew Csillag Syosset, N.Y. +17 88
  (B) Matthew Love River Edge, N.J. +17 88
  Paul Pastore Greenwich, Conn. +17 88
T76 Thomas Mondello Manhasset Hills, N.Y. +18 89
  Erik Skott Wyckoff, N.J. +18 89
  (B) Luke Koskovolis Manhasset, N.Y. +18 89
  (B) Anthony Dalessandro Yorktown Heights, N.Y. +18 89
  Teddy Bugniazet Rye, N.Y. +18 89
T81 (B) Sean Keane Mountainside, N.J. +19 90
  John Kim Flushing, N.Y. +19 90
T83 Alexander Kurth Tenafly, N.J. +20 91
  (B) Thomas La Morte Haworth, N.J. +20 91
85 Timothy Walter Darien, Conn. +22 93
86 Frank Ingriselli Scarsdale, N.Y. +25 96
87 (B) Paul Carroll Bronxville, N.Y. +32 103
88 (B) Jack Bender Sleepy Hollow, N.Y. +37 108
89 (B) Michael Estrada Mahopac, N.Y. +41 112
  Jack Foley Lincolndale, N.Y.   WD
  Theo Humphrey Greenwich, Conn.   WD
  Teddy Morrissey White Plains, N.Y.   WD
  John Morrissey White Plains, N.Y.   WD
  Alex Lynch Greenwich, Conn.   WD
  Christopher Troy Greenwich, Conn.   WD
  Zachary Grossman East Hampton, N.Y.   WD
  Andrew Emerson Pelham, N.Y.   WD
  Harrison Greenfield Dix Hills, N.Y.   WD
  Drew Doidge Norwood, N.J.   WD
  Spencer Horowitz Briarcliff Manor, N.Y.   WD
  Alexander Ferrante Nyack, N.Y.   WD
  Erik Schneiber New Canaan, Conn.   WD
  Chris Simonson Greenwich, Conn.   WD
  Hayden Novikoff Mamaroneck, N.Y.   WD
  Greg Reilly New Canaan, Conn.   WD
  John Davies Rye, N.Y.   WD
  Stuart Kaufman Armonk, N.Y.   WD
         
  * Last qualifying spot and both alternate spots determined in a playoff. ** Denotes 1st alternate to the Boys Championship (B) - Denotes Boy BC - Denotes qualified for the Boys Championship
 

       

 

       

 

       

 

       

 

         

 

         

 

       

Results: