58th MGA Father & Son Championship - Metedeconk

 

58th MGA Father & Son Championship
Metedeconk National Golf Club, Jackson, N.J.
Tuesday, June 17, 2008
~Final Results~
Rank Team Club Total
1 Christopher Housen / Robert Housen Manasquan River 72*
2 Vinny Dolan Jr. / Danny Dolan Baltusrol 72
T3 Frank McMahon / Frank B McMahon Metedeconk 74
  Daniel Pisani / Stephen Pisani Bethpage 74
T5 Markham Rollins / Christopher Rollins Siwanoy 75
  Josh Goldstein / Arthur Goldstein Grossingers 75
  Conor Malloy / Kenneth Malloy Westchester 75
  William Davis / William Davis Hempstead 75
  Conor Casey / Kevin Casey Rock Spring 75
  Michael Dominici / Ronald Dominici Oak Hills 75
T11 Richard Bohny / Rich Bohny Beacon Hill 76
  Pravin Singh / John Singh Kutsher's 76
  Sean Davy / Robert Davy Plainfield West 76
  Mark Rubeo / Chris Rubeo Pleasantville 76
T15 Sean Altschul / Richard Altschul Ballyowe 77
  Patrick Donnelly / Patrick Donnelly Garden City CC 77
  James De Piero Jr. / Bennett DePiero Tuxedo 77
  Steven Smith / Tim Smith Rockville Links 77
  Michael Karger / Thomas Karger Century 77
T20 Tim Macken / Kevin Macken Darlington 78
  Anthony DiGuglielmo / Michael DiGuglielmo Burning Tree 78
T22 Jonathan Galinskie / Greg Galinskie Woodlake 79
  Matt Finger / Jon Finger Darlington 79
  Vincent Martino / Jerry Martino Montclair 79
  Dennis Shea Sr. / Dennis Shea Jr. Deal 79
T26 Augie Wall / George Wall Jr. Manasquan River 80
  Jonathon Kahn / Steven Kahn Metedeconk 80
  Philip Waterman Jr. / Philip Waterman III Century 80
  Peter Scialabba / David Scialabba Meadow Brook 80
  Gregg Semenetz / Gregg Semenetz Villa Roma 80
  Dean Delserro / Robert Delserro Neshanic Valley 80
T32 Peter Rymer / Matthew Rymer Spook Rock GC 81
  Steven Zuntag / Matthew Zuntag Richmond County 81
  Michael Blum / Alan Blum Inwood 81
  Neal Schuman / Keith Schuman Alpine 81
  Matthew Saunders / Frank Saunders Indian Hills 81
  Douglas Markey / Paul Markey Redding 81
  Andrew Etter / Jon Etter Montammy 81
  Brian Brown / Dan Brown Southward Ho 81
  Bruce Garcia / Timothy Garcia Nassau Players 81
  Dean Philippo / Sean Philippo Ardsley 81
T42 James Snyder / James Snyder Jr. Quaker Ridge 82
  George Oram / Jordan Petrill Plainfield 82
T44 Tyler Kupper / William Kupper Jr. Scarsdale 83
  Brian Dowling / James Dowling White Beeches 83
  Rick Fogliano Sr. / Rick Fogliano Jr. Pebble Creek 83
  Charles Hutchinson III / Charles Hutchinson Jr. Canoe Brook 83
  Frank LaVacca Jr. / Frank LaVacca Sr. L.I. National 83
  Spencer Tichner / Tony Tichner Woodmere 83
  John Saraceno / Michael Saraceno Richmond County 83
  Jeffrey Rosen / Scott Rosen Middle Bay 83
  Don Zweibon / Zachary Zweibon Salem 83
  Albert Sica / Nicholas Sica Colonia 83
T54 Paul D'Ascoli / Paul D'Ascoli Montauk Downs 84
  Jack Kazickas / Michael Kazickas Maidstone 84
  Howard Munck / Lawrence Munck Spook Rock 84
  Matthew Pineault / MJ Pineault Mansion Ridge 84
T58 Joseph Gatti / Michael Gatti Hackensack 85
  Christopher Szem / Nicholas Szem Spring Lake (N.Y.) 85
  Kerry Mucci / Matthew Mucci Montclair 85
  Fran Dubie / Michael Dubie Ridgewood (N.J.) 85
  Benny Mulvaney / Lewis Mulvaney High Mountain 85
  Rob Sisca / Robert Sisca Shorehaven 85
  Shi Oh / Steve Oh Sprain Lake 85
  Matthew McBride / Michael McBride Sr. Arcola 85
T66 Ralph Anderson Jr. / Brian Anderson Metedeconk 86
  Joseph Costello / Gerard Costello North Hills 86
  Kim Stires Sr. / Kim Stires Basking Ridge 86
  Carlos Hernandez / Marc Hernandez Bowling Green 86
  Alan Katz / Marc Katz Mansion Ridge 86
  Brian Travalja / Walter Travalja Manhattan Woods 86
  Edward Nusblatt / Brad Weisbord Seawane 86
  Greg Carlucci / Steve Carlucci Winged Foot 86
T74 Daniel Leiter Sr. / Daniel Leiter Garden City CC 87
  Adam Russell / Harry Russell Rockaway Hunting 87
  Eugene Melody / Eugene Melody III Hominy Hill 87
  Daniel Weiniger / David Weiniger Mountain Ridge 87
  Martin Loughlin / Martin Loughlin Jr. Timber Point 87
79 Martin Rosenman / Lloyd Rosenman Fresh Meadow 88
T80 David Cronheim / Daniel Cronheim Twin Brooks 89
  Ted Coyne / Gene Coyne Shorehaven 89
  Evan Halpern / Jeff Halpern Lake Success 89
  Bill Steers / Walker Steers Apawamis 89
84 Steven Pedersen / Steven Pedersen Jr. Royce Brook 90
T85 Leo McGinity / Cornelius McGinity Wheatley Hills 91
  Seth Altman / Howard Altman Preakness Hills 91
  Nicholas Petrarca / Paul Petrarca Plainfield 91
  David Pilossoph / Martin Pilossoph Split Rock 91
T89 Hank Schinman / Ryan Schinman Green Brook 93
  Joseph Jerkovich / Joe Jerkovich III Raritan Valley 93
T91 Patrick Mulcahy / Brian Mulcahy Ballyowen 94
  Brian Freeswick / Thomas Freeswick Branton Woods 94
T93 Aaron Epstein / David Epstein Crestmont 97
  Jeffrey Abrams / Stephen Abrams Green Brook 97
95 Kenneth Zakin / Peter Zakin Lawrence 98
  Kevin Rawding / Jeff Rawding Spring Brook NC
  Reed DeLuca Jr. / Reed Deluca Shorehaven WD
  Charles Mattina Jr. / Charles Mattina Sr. Douglaston Men WD
  Andrew Stewart / Terry Stewart Quaker Hill WD
  Vincent Conte / William Conte Richmond County NC
  Jim Dufficy / Patrick Dufficy Links at Union Vale WD
  Joseph Lovas / Joseph Lovas Harbor Links NC
       
  * won in an 18-hole playoff (72-79)
 
Results: 
Year: