U.S. Open Championship - LQR Glen Head

U. S. Open Championship - Local Qualifying Round (LI)
Glen Head Country Club, Glen Head, N.Y. | Wednesday, May 11, 2011
Pos. Player City/State To Par Total
1 Tarik Can Manhasset, N.Y. -3 68
2 Abbie Valentine Bayville, N.Y. -2 69
3 Sean Quinlivan Locust Valley, N.Y. -1 70
T4 Bob Rittberger * Garden City , N.Y. Even 71
  Nick Maselli * Purchase, N.Y. Even 71
  Paul Dickinson * Montauk, N.Y. Even 71
  Kirk Oguri * Huntington, N.Y. Even 71
  James Ondo * Mamaroneck, N.Y. Even 71
The following players failed to qualify:
  Michael Quagliano* (1st alt.) White Plains, N.Y. Even 71
T10 Sean Farren **(2nd alt.) Locust Valley, N.Y. +1 72
  Kirk Satterfield Southampton, N.Y. +1 72
  Scott Ford Palm Beach Gardens, Fla. +1 72
  Thomas McCarthy (a) Tolland, Conn. +1 72
T14 Adam Fuchs Plainview, N.Y. +2 73
  Rick LeBeau Stamford, Conn. +2 73
  P J Cowan Hicksville, N.Y. +2 73
  Todd Sapere West Palm Beach, Fla. +2 73
  Mike Stevenson New York, N.Y. +2 73
  Timothy Puetz Commack, N.Y. +2 73
  Chanin Puntawong Bradenton, Fla. +2 73
T21 Shawn Baker Hicksville, N.Y. +3 74
  Craig Thomas White Plains, N.Y. +3 74
  Scott Osler (a) Cutchogue, N.Y. +3 74
  Scott Hawkins Bayville, N.Y. +3 74
  Anthony Aruta Staten Island, N.Y. +3 74
  James Hazen Miller Place, N.Y. +3 74
  Mark Mielke Oyster Bay, N.Y. +3 74
  Michael Furci (a) Sayville, N.Y. +3 74
  James Farrell Brooklyn, N.Y. +3 74
  John Kuntz Floral Park, N.Y. +3 74
  Charles Bolling Glen Cove, N.Y. +3 74
  Joe Christianson Stamford, Conn. +3 74
T33 Ji Moon College Point, N.Y. +4 75
  Paul Scharf Lido Beach, N.Y. +4 75
  Peter Serafimoff Millbrook , N.Y. +4 75
  Don Enga (a) Queens Village, N.Y. +4 75
  Paul Glut Holtsville, N.Y. +4 75
  Matthew Guyton Westbury, N.Y. +4 75
  Jeffrey Cowell East Meadow, N.Y. +4 75
  Nick Bova Riverhead, N.Y. +4 75
  Frank Del Gatto Jr Smith Point, N.Y. +4 75
  Mark Brown Oyster Bay, N.Y. +4 75
  Rob Corcoran Melbourne, Fla. +4 75
  Garett Engel (ar) East Rockaway, N.Y. +4 75
T45 Jason Doppelt (a) Great Neck, N.Y. +5 76
  Matthew Dobyns Manhasset, N.Y. +5 76
  Louis De Kerillis Southampton, N.Y. +5 76
  Andrew Farrell Purchase, N.Y. +5 76
  Kevin Velardo Wilmington, Mass. +5 76
  Nicholas Beddow Shirley, N.Y. +5 76
  Patrick McCarthy Glen Cove, N.Y. +5 76
T52 Timothy Lamb Locust Valley, N.Y. +6 77
  Michael Blum (a) Roslyn, N.Y. +6 77
  Casey Calmi Douglaston, N.Y. +6 77
  Bobby Barnes (a) Massapequa, N.Y. +6 77
  Jeff Gschwind Manhasset, N.Y. +6 77
  Thomas Busacco (a) New York, N.Y. +6 77
  Joseph Chalmers Floral Park, N.Y. +6 77
  Tyler Jaramillo Hewlett Harbor, N.Y. +6 77
  Sal Princiotta Smithtown, N.Y. +6 77
  Matthew Sita Glen Cove, N.Y. +6 77
T62 Danny Winget San Antonio, Tx. +7 78
  Garrett Beyor (a) Monson, Mass. +7 78
  Joseph Saladino (a) Huntington, N.Y. +7 78
  Mark Costanza (a) Tuxedo Park, N.Y. +7 78
  Xander McDonald-Smith (a) Rockaway Park, N.Y. +7 78
  Davis Lee Palisades Park, N.J. +7 78
  Kevin Loftus Rocky Point, N.Y. +7 78
  Joseph Horowitz Long Beach, N.Y. +7 78
  Kurt Brey (a) Farmingdale, N.Y. +7 78
  Adam Pecora (a) Oyster Bay, N.Y. +7 78
  Dylan Crowley (a) Glen Cove, N.Y. +7 78
  Craig Brewer (a) Bay Shore, N.Y. +7 78
T74 Frank Amicizia (a) Northport, N.Y. +8 79
  Joseph DiDomenico Bronx, N.Y. +8 79
  Ryan Hom (ar) New York, N.Y. +8 79
T77 Mark Reilly (a) Babylon, N.Y. +9 80
  Michael Durkin Mamaroneck, N.Y. +9 80
  Matthew Lowe (a) Farmingdale, N.Y. +9 80
  Phil Rusnack Glen Cove, N.Y. +9 80
  Sam Bernstein (a) New York, N.Y. +9 80
T82 Tim Shifflett East Rockaway, N.Y. +10 81
  Matthew Yun (a) Flushing, N.Y. +10 81
  Kent Graham (a) Hershey, Pa. +10 81
T85 Matthew Majka Port Washington, N.Y. +11 82
  Gregory Murphy (a) Lake Ronkonkoma, N.Y. +11 82
  Andrew Bostrom Bay Shore, N.Y. +11 82
  Ryan Galloway Coram, N.Y. +11 82
  Mark Farrell Westport, Conn. +11 82
T90 Keith Dicciani White Plains, N.Y. +12 83
  Michael Midgette Plainview, N.Y. +12 83
  Justin Dimarco (a) Coram, N.Y. +12 83
  Chris Michno White Plains, N.Y. +12 83
  Sammy Glogower (a) Long Beach, N.Y. +12 83
  Russ Aue (a) Sayville, N.Y. +12 83
T96 Steven Donnelly Melville, N.Y. +13 84
  Tim Smith (a) Rockville Centre, N.Y. +13 84
  Gabriel Lee Bayside, N.Y. +13 84
  Anthony Figlia New York, N.Y. +13 84
T100 Juan Pablo Sanchez (a) Huntington Station, N.Y. +14 85
  Trevor Sahn (a) Bronxville, N.Y. +14 85
  Zachary Grossman (a) East Hampton, N.Y. +14 85
  Jay Kim (a) Brooklyn, N.Y. +14 85
104 Ross Lehrer (a) New York, N.Y. +16 87
105 Michael Fader (a) Owings Mills, Md. +17 88
106 Stephen Winn North Babylon, N.Y. +19 90
107 Michael Valenti Coram, N.Y. +20 91
108 Anthony Taormina St. James, N.Y. +22 93
109 John LaRuffa (a) Forest Hills, N.Y. +23 94
  Brian Lavarra (a) Huntington Station, N.Y. NC NC
  Peter Procops Lawrence, N.Y. WD WD
  Curtis Woodworth (a) New York, N.Y. WD WD
  Dennis Driscoll (a) Manhasset, N.Y. WD WD
  Patrick Sams Nokomis, Fla. WD WD
  Gary Spector (a) Woodmere, N.Y. WD WD
  Lawrence Scortichini Calverton, N.Y. WD WD
  Timothy Garvin Southampton, N.Y. WD WD
  Timothy Schmitt (a) Garden City, N.Y. WD WD

*Final qualifying spots determined in playoff. **Second alternate spot determined in playoff.  

Results: