U.S. Amateur Championship SQR - Laurel Links

U.S. Amateur Championship - Sectional Qualifying Round -
Laurel Links Country Club, Laurel, N.Y.| Tuesday, July 7, 2015
~Final Results (2 qualifiers plus two alternates)~
Pos. Player Hometown To Par Rd 1 Rd 2 Total
1 Sam Bernstein New York, N.Y. -1 72 69 141
T2 Doug Kleeschulte* Kingston, N.Y. +3 72 73 145
The following players failed to qualify:
  Garett Engel* (1st alternate) Rockville Centre, N.Y. +3 73 72 145
T4 Chris Yeom* (2nd alternate) New Hyde Park, K1N.Y. +4 73 73 146
  Joseph Saladino Huntington, N.Y. +4 74 72 146
  Tyler Abrahamsen Setauket, N.Y. +4 67 79 146
T7 Darin Goldstein New York, N.Y. +6 78 70 148
  Christopher Gabriele Cold Spring Harbor, N.Y. +6 71 77 148
T9 Brett Cooper East Rockaway, N.Y. +7 76 73 149
  Kyle Burke West Sayville, N.Y. +7 74 75 149
  Gerry Mackedon Port Jefferson, N.Y. +7 73 76 149
T12 James Mastaglio Garden City, N.Y. +9 77 74 151
  Ross Ketner Dix Hills, N.Y. +9 73 78 151
  Kyle Brey Farmingdale, N.Y. +9 72 79 151
T15 Dennis Lynch Smithtown, N.Y. +10 78 74 152
  Ben Pirro Bayport, N.Y. +10 77 75 152
  George Zahringer New York, N.Y. +10 74 78 152
T18 Jonathan Jeter New York, N.Y. +11 76 77 153
  Zachary Grossman East Hampton, N.Y. +11 72 81 153
T20 Nicholas Kelapire East Williston, N.Y. +12 80 74 154
  Alan Specht Boca Raton, Florida +12 76 78 154
  Jonathan Keyes East Patchouge, N.Y. +12 75 79 154
T23 Thomas Lee Alpine, N.J. +13 80 75 155
  Jack Faraci Port Jeff Station, N.Y. +13 74 81 155
T25 Raymond Weinmann Huntington, N.Y. +14 80 76 156
  Ronnie Coiro Medford, Mass. +14 76 80 156
  William Rand New York, N.Y. +14 76 80 156
  Rich Messina Garden City, N.Y. +14 75 81 156
29 J. Christian Fitzgerald Plandome Manor, N.Y. +15 77 80 157
T30 Ross Hoffman Great Neck, N.Y. +16 82 76 158
  Jay Linn Card III Shelter Island, New York +16 79 79 158
  Thomas Whelan Smithtown, N.Y. +16 79 79 158
T33 Ben Mitchell Roslyn, N.Y. +17 79 80 159
  John Reali Albertson, N.Y. +17 78 81 159
  Ian Lynch East Hampton, N.Y. +17 76 83 159
T36 Johnny Schob Huntington, N.Y. +18 83 77 160
  Brandon Romano Massapequa, N.Y. +18 82 78 160
  Jesse Perkins West Babylon, N.Y. +18 81 79 160
T39 Brian Roth Glen Rock, N.J. +19 78 83 161
  Jason Monroe Purchase, N.Y. +19 78 83 161
  Brian Noonan Garden City, N.Y. +19 75 86 161
T42 Teddy Lewis Old Westbury, N.Y. +20 81 81 162
  Kevin Talty East Williston, N.Y. +20 79 83 162
44 Giuseppe Truglio Oyster Bay, N.Y. +21 89 74 163
T45 Kwanwoo Kim Tenafly, N.J. +22 85 79 164
  John Herbert Ny, N.Y. +22 83 81 164
  Michael Giannico Blue Point, N.Y. +22 82 82 164
48 Bennett Fink Atlantic Beach, N.Y. +28 86 84 170
49 Gilbert Chang Nesconset, N.Y. +31 86 87 173
50 John Shlonsky Mount Sinai, N.Y. +32 88 86 174
51 Harrison Strows Great Neck, N.Y. +33 83 92 175
52 Joseph Munoz Center Moriches, N.Y. +34 86 90 176
T53 John Thompson iii Jupiter, Fla. WD 78    
  Jordan Kaplan Plainview, N.Y. WD 78    
T55 Dave Segot Oyster Bay, N.Y. WD 79    
  John Keller New York, N.Y. WD 79    
T57 Kurt Brey Farmingdale, N.Y. WD 81    
  Ken Bakst New York, N.Y. WD 81    
59 Timothy Ormsby Merrick, N.Y. WD 85    
60 Phil Gehring Boca Raton, Fla. WD 87    
61 Joe Blando Jr Manhasset, N.Y. WD 90

         * determined in playoff

 

Results: 
Year: