U.S. Amateur Championship SQR - East Williston

U.S. Amateur Championship - Sectional Qualifying Round -
Wheatley Hills Golf Course, East Williston, N.Y. | Tuesday, July 8, 2014
~Final Results (3 qualifiers)~
Pos. Player Hometown To Par Rd 1 Rd 2 Total
1 Dylan Crowley Glen Cove, N.Y. -7 67 70 137
2 Nicholas Smits Nethlerands -5 66 73 139
T3 Steven Zychowski* Mendham, N.J. -4 70 70 140
The following players failed to qualify: 
  Matthew Lowe (1st alt)* Farmingdale, N.Y. -4 72 68 140
5 Garett Engel (2nd alt) Rockville Centre, N.Y. -3 71 70 141
6 Darin Goldstein New York, N.Y. -1 72 71 143
7 Chris Yeom New Hyde Park, N.Y. +2 71 75 146
T8 Doug Kleeschulte Kingston, N.Y. +3 74 73 147
  Mark Reilly Babylon, N.Y. +3 72 75 147
T10 John Yu Fresh Meadows, N.Y. +4 74 74 148
  George J Zahringer III New York, N.Y. +4 74 74 148
12 Mitchell Hadfield Queens, N.Y. +5 73 76 149
T13 Jay Card Shelter Island, N.Y. +6 75 75 150
  Jack Maerki Brightwaters, N.Y. +6 72 78 150
T15 Connor O'Rourke Jupiter, Fla. +7 74 77 151
  Nathan LeBlanc Las Cruces, N.M. +7 74 77 151
T17 John Keller New York, N.Y. +9 74 79 153
  Ryan Chin New York, N.Y. +9 72 81 153
T19 Brian Dempster Robbinsville, N.J. +10 75 79 154
  Steve Valahovic Englewood, N.J. +10 74 80 154
  Kyle Brey Farmingdale, N.Y. +10 71 83 154
22 Johnny Schob Huntington, N.Y. +12 74 82 156
23 Christopher Sabanos Huntington, N.Y. +16 75 85 160
24 Joseph Carrabino III New Canaan, Conn. +19 75 88 163
25 John Russo Alpharetta, Ga. WD 72    
T26 Steven Rosenzweig New York, N.Y.   76    
  Justin Lomenzo Commack, N.Y.   76    
T28 Michael Lee Roslyn Harbor, N.Y.   77    
  Timothy Ormsby Merrick, N.Y.   77    
  Michael Giannico Blue Point, N.Y.   77    
  Amit Sharma Williston Park, N.Y.   77    
  Craig Brewer Brightwaters, N.Y.   77    
  Jesse Perkins West Babylon, N.Y.   77    
  Rocco Costa Massapequa, N.Y.   77    
  Ray Floyd Jr Old Greenwich, Conn.   77    
T36 Woody Lashen East Meadow, N.Y.   78    
  Zach Grossman East Hampton, N.Y.   78    
  Dan Goldstein Garden City, N.Y.   78    
  Adam Pecora Oyster Bay, N.Y.   78    
  Ryan Barnett Syosset, N.Y.   78    
  Sean Byrne Rockville Centre, N.Y.   78    
  Richard Kelly Oceanside, N.Y.   78    
T43 Jake Trotta Harrison, N.Y.   79    
  Brody Nieporte Bayville, N.Y.   79    
  Dean Casello Southampton, N.Y.   79    
  Johnson Ko Manhasset, N.Y.   79    
  Bryan Meskell Manhasset, N.Y.   79    
  Gregory Murphy Ronkonkoma, N.Y.   79    
  Charles Tongue III Glen Head, N.Y.   79    
  Ross Moore New York City, N.Y.   79    
  Steven Tanen Massapequa, N.Y.   79    
T52 Zachary Plutzik Rye, N.Y.   80    
  Andrew Mckay Collingwood , Ontario   80    
  Tim Smith New York , N.Y.   80    
  Brett Cooper East Rockaway, N.Y.   80    
  Ross Ketner Dix Hills, N.Y.   80    
T57 Gilbert Chang Nesconset, N.Y.   81    
  Patrick Smith Dix Hills, N.Y.   81    
  Samuel Griffin Zamet Babylon, N.Y.   81    
  Adam User Rego Park, N.Y.   81    
T61 Ross Lehrer Roslyn, N.Y.   82    
  Brandon Romano Massapequa, N.Y.   82    
  Kenny Kim New Hyde Park , N.Y.   82    
64 Dominic Formato Flushing, N.Y.   83    
T65 Mark Chow Brooklyn, N.Y.   84    
  Bradley Bowman Brooklyn, N.Y.   84    
  Christopher Chiarappa Elmont, N.Y.   84    
  Thomas Whelan Smithtown, N.Y.   84    
  Hyun Cheol Lee Bayside, N.Y.   84    
  Christopher Broadie New York, N.Y.   84    
71 Matthew Hirsh Hewlett, N.Y.   85    
72 Brad Rutkin Great Neck, N.Y.   86    
73 Peter Schlesier Manhasset , N.Y.   87    
74 Connor Miller Clarksburg, Md.   89    
75 Maxx Hotton Lloyd Harbor, N.Y.   91    
76 Joe Iorio Mountainside, N.J.   92    
T77 Kyle Burke West Sayville , N.Y.       WD
  Andreas Huber Garden City, N.Y.       WD
  Michael Sporton Flushing, N.Y.       WD
  Nicholas Kelapire East Williston , N.Y.       WD
  Jonas Borra Bronx, N.Y.       WD
  Lee Levine Hewlett, N.Y.       WD
  Joshua Grossman Great Neck, N.Y.       WD

   

*- qualified in a playoff

Results: 
Year: