WGA Amateur History

Year Champion Site
2016 Josh Goldenberg Ardsley  
2015 Luke Feehan Rockrimmon  
2014 Jonathan Renza Westchester CC  
2013 Colin McDade Brae Burn  
2012 Michael Miller Rockrimmon  
2011 Cameron Young Trump National - Hudson Valley  
2010 Jonathan Renza Woodway  
2009 Micahel Ballo, Jr. Fairview  
2008 Max Buckley Rockrimmon  
2007 Michael Quagliano Stanwich  
2006 Joel Lulla Sleepy Hollow  
2005 Brad Tilley Sunningdale  
2004 Michael Reardon Metropolis  
2003 Charles Del Priore, Jr. Woodway  
2002 Andrew Svoboda Fenway  
2001 Chris Damiano Knollwood  
2000 Joe Sommers Tamarack  
1999 Greg Rohlf Old Oaks  
1998 Greg Rohlf Fenway  
1997 Greg Rohlf Sleepy Hollow  
1996 Jack Curran Sunningdale  
1995 Bill Hackett Siwanoy  
1994 Greg Bisconti Old Oaks  
1993 Brad Kittsley Tuxedo  
1992 George Zahringer III Stanwich  
1991 Tom Yellin Metropolis  
1990 Tom Hamilton Century  
1989 Jim Turnesa Wee Burn  
1988 Jim Turnesa Bonnie Briar  
1987 Jerry Springer Ardsley  
1986 Jon Doppelt Woodway  
1985 Jon Saxton Tuxedo  
1984 Jon Saxton Tamarack  
1983 Jon Saxton Brae Burn  
1982 Jon Saxton Metropolis  
1981 Jon Saxton Salem  
1980 Bruce Aubin Brae Burn  
1979 George Zahringer III Sunningdale  
1978 Jon Doppelt Siwanoy  
1977 David Muraskin Woodway  
1976 David Muraskin Fenway  
1975 John Dalrymple Winged Foot  
1974 Gregory Zorila Ridgeway  
1973 Gregory Zorila Metropolis  
1972 Mike Turnesa, Jr. Fairview  
1971 Dr. Jerry Sacks Tamarack  
1970 John Gentile, Jr. Sunningdale  
1969 Gregory Zorila -  
1968 George S. Dillon, Jr. Sleepy Hollow  
1967 Ron T. Mahood -  
1966 Craig Wood Harmon West Hills  
1965 Craig Wood Harmon Apawamis  
1964 Clem Miner, Jr. Knollwood  
1963 Jerry Courville, Sr. Metropolis  
1962 Roger Ginsberg Wykagyl  
1961 Frank Malara, Jr. Fairview  
1960 James E. Iverson Bonnie Briar  
1959 Paul E. Kelly Siwanoy  
1958 Joseph Kryla, Jr. Pelham  
1957 Peter Nisselson Sleepy Hollow  
1956 Joseph Marra Whipporwill  
1955 J. Henry Attas Apawamis  
1954 Lloyd D. Ribner Metropolis  
1953 Paul Kelly Sleepy Hollow  
1952 Robert Kuntz Bonnie Briar  
1951 J. Henry Attas Pelham  
1950 Thomas J. Goodwin Winged Foot  
1949 Lloyd D. Ribner Knollwood  
1948 Joseph Gagliardi Bonnie Briar  
1947 Douglas Ford Wee Burn  
1946 Thomas J. Goodwin Metropolis  
1942-'45 No Competition
1941 Jack Creavy Old Oaks  
1940 Thomas J. Goodwin -  
1939 Jack Creavy -  
1938 William P. Turnesa -  
1937 William P. Turnesa Century  
1936 William P. Turnesa -  
1935 Thomas J. Goodwin Sunningdale  
1934 Richard D. Chapman Bonnie Briar  
1933 William P. Turnesa Winged Foot  
1932 Leonard Martin Westchester CC  
1931 Palmer Kountze Mount Kisco  
1930 P Miller Jones Siwanoy  
1929 George T. Brush Green Meadow  
1928 George T. Brush Westchester CC  
1927 R. W. Woolworth Briar Hills  
1926 John G. Anderson Westchester CC  
1925 John G. Anderson Wykagyl  
1924 George I. Lawyer Quaker Ridge  
1923 E. E. Sturgis Sleepy Hollow  
1922 E. E. Sturgis Hudson River  
1921 J. S. Worthington Ardsley  
1920 J. S. Worthington Dunwoodie  
1919 Leslie Conely Apawamis  
1918 John G. Anderson Siwanoy  
1917 John G. Anderson Scarsdale  
1916 Reginald Lewis Wykagyl