rolex logo
Allied Association of the MGA
Year Champion Site
2018 Colby Anderson Wheatley Hills
2017 Garett Engel St. George's
2016 Darin Goldstein Cherry Valley
2015 Alan Specht Southward Ho
2014 Joe Saladino Westhampton
2013 Matthew Lowe Huntington
2012 Tim Rosenhouse Engineers
2011 Joe Saladino Tam O'Shanter
2010 Hunter Semels Inwood
2009 Bryan Pendrick Mill River
2008 Alan Specht Wheatley Hills
2007 Joe Saladino Huntington 
2006 Adam Pecora Brookville
2005 John Keller Woodcrest
2004 Sean Hartman Huntington Crescent
2003 Hunter Semels Fresh Meadow
2002 Zach Randol Engineers
2001 Al Falussy Old Westbury
2000 Mike Turnesa Garden City CC
1999 Steve Rose Plandome
1998 Jim Greene Glen Head
1997 Jon Doppelt Sands Point
1996 John Baldwin Middle Bay
1995 Ken Bakst St. George's
1994 Ken Bakst Meadow Brook
1993 Phil Gutterman Hempstead
1992 Mal Galletta III Huntington Crescent
1991 John Baldwin Nassau
1990 Jonathan Jame Westhampton
1989 Michael Giacini North Shore
1988 Gene Francis Wheatley Hills
1987 P.J. Cowan Garden City G.C.
1986 Peter Siedem Bethpage
1985 Malcolm Smith Huntington
1984 Randy Beil Huntington Crescent
1983 Thomas McQuilling Plandome
1982 George Zahringer III Sands Point
1981 Randy Beil Old Westbury
1980 George Zahringer III Nassau
1979 John Humm Sands Point
1978 Gene Francis Wheatley Hills
1977 Gene Francis Huntington Crescent
1976 Gene Francis Middle Bay
1975 Robert Murphy Garden City CC
1974 Robert Murphy Plandome
1973 Gene Francis Mill River Club
1972 George Burns III St. George's
1971 Robert Murphy Garden City CC
1970 Robert Murphy Wheatley Hills
1969 Gene Francis Nassau
1968 Duane Hayden Huntington Crescent
1967 John Baldwin Sands Point
1966 George H. Bostwick, Jr. Meadow Brook
1965 John Baldwin Nassau
1964 Ralph Johnston Cold Spring
1963 Gene Francis Garden City CC
1962 Ralph Johnston Woodmere
1961 Robert Kiersky North Shore
1960 Gordon Scott Nassau
1959 Art Silverstone Wheatley Hills
1958 Don Cherry Plandome
1957 Tim Holland Southward Ho
1956 Tim Holland Rockville
1955 Robert Sweeny North Hempstead
1954 Tim Holland Seawane
1953 W.G. Holloway Sands Point
1952 John Humm Nassau
1951 Frank Strafaci North Shore
1950 Gordon Stott Garden City G.C.
1949 Frank Strafaci Meadow Brook
1948 John Humm Rockville
1947 Frank Strafaci Pomonok
1946 Mal Galletta Wheatley Hills
1945 Thomas Strafaci Hempstead
1944 Thomas Strafaci Cherry Valley
1942-'43 No Competition
1941 Frank Strafaci Inwood
1940 T.S. Tailer, Jr. Sands Point
1939 Kenneth Sheldon Sands Point
1938 Frank Strafaci Garden City CC
1937 Richard Ciuci Pomonok
1936 Charles H. Mayo, Jr. Seawane
1935 Charles H. Mayo, Jr. Wheatley Hills
1934 A.W. Biggs Hempstead
1933 Jack Mackie, Jr. Garden City CC
1932 George T. Dunlap St. Albans
1931 T. Philip Perkins Timber Point
1930 E.H. Driggs, Jr. Cherry Valley
1929 E.H. Driggs, Jr. Lakeville
1928 George Voigt Nassau
1927 Maurice McCarthy, Jr. Engineers
1926 A.W. Biggs St. Albans
1925 E.H. Driggs, Jr. Garden City GC
1924 H.P. Bingham Pomonok
1923 J.N. Stearns, Jr. Engineers
1922 H.W. Maxwell, Jr. Lido