rolex logo

WGA Amateur History

WGA Amateur History

 

Year Champion Site
2018 Christian Cavaliere Brooklawn
2017 Christian Cavaliere Whippoorwill
2016 Josh Goldenberg Ardsley
2015 Luke Feehan Rockrimmon
2014 Jonathan Renza Westchester CC
2013 Colin McDade Brae Burn
2012 Michael Miller Rockrimmon
2011 Cameron Young Trump National - Hudson Valley
2010 Jonathan Renza Woodway
2009 Micahel Ballo, Jr. Fairview
2008 Max Buckley Rockrimmon
2007 Michael Quagliano Stanwich
2006 Joel Lulla Sleepy Hollow
2005 Brad Tilley Sunningdale
2004 Michael Reardon Metropolis
2003 Charles Del Priore, Jr. Woodway
2002 Andrew Svoboda Fenway
2001 Chris Damiano Knollwood
2000 Joe Sommers Tamarack
1999 Greg Rohlf Old Oaks
1998 Greg Rohlf Fenway
1997 Greg Rohlf Sleepy Hollow
1996 Jack Curran Sunningdale
1995 Bill Hackett Siwanoy
1994 Greg Bisconti Old Oaks
1993 Brad Kittsley Tuxedo
1992 George Zahringer III Stanwich
1991 Tom Yellin Metropolis
1990 Tom Hamilton Century
1989 Jim Turnesa Wee Burn
1988 Jim Turnesa Bonnie Briar
1987 Jerry Springer Ardsley
1986 Jon Doppelt Woodway
1985 Jon Saxton Tuxedo
1984 Jon Saxton Tamarack
1983 Jon Saxton Brae Burn
1982 Jon Saxton Metropolis
1981 Jon Saxton Salem
1980 Bruce Aubin Brae Burn
1979 George Zahringer III Sunningdale
1978 Jon Doppelt Siwanoy
1977 David Muraskin Woodway
1976 David Muraskin Fenway
1975 John Dalrymple Winged Foot
1974 Gregory Zorila Ridgeway
1973 Gregory Zorila Metropolis
1972 Mike Turnesa, Jr. Fairview
1971 Dr. Jerry Sacks Tamarack
1970 John Gentile, Jr. Sunningdale
1969 Gregory Zorila -
1968 George S. Dillon, Jr. Sleepy Hollow
1967 Ron T. Mahood -
1966 Craig Wood Harmon West Hills
1965 Craig Wood Harmon Apawamis
1964 Clem Miner, Jr. Knollwood
1963 Jerry Courville, Sr. Metropolis
1962 Roger Ginsberg Wykagyl
1961 Frank Malara, Jr. Fairview
1960 James E. Iverson Bonnie Briar
1959 Paul E. Kelly Siwanoy
1958 Joseph Kryla, Jr. Pelham
1957 Peter Nisselson Sleepy Hollow
1956 Joseph Marra Whipporwill
1955 J. Henry Attas Apawamis
1954 Lloyd D. Ribner Metropolis
1953 Paul Kelly Sleepy Hollow
1952 Robert Kuntz Bonnie Briar
1951 J. Henry Attas Pelham
1950 Thomas J. Goodwin Winged Foot
1949 Lloyd D. Ribner Knollwood
1948 Joseph Gagliardi Bonnie Briar
1947 Douglas Ford Wee Burn
1946 Thomas J. Goodwin Metropolis
1942-'45 No Competition
1941 Jack Creavy Old Oaks
1940 Thomas J. Goodwin -
1939 Jack Creavy -
1938 William P. Turnesa -
1937 William P. Turnesa Century
1936 William P. Turnesa -
1935 Thomas J. Goodwin Sunningdale
1934 Richard D. Chapman Bonnie Briar
1933 William P. Turnesa Winged Foot
1932 Leonard Martin Westchester CC
1931 Palmer Kountze Mount Kisco
1930 P Miller Jones Siwanoy
1929 George T. Brush Green Meadow
1928 George T. Brush Westchester CC
1927 R. W. Woolworth Briar Hills
1926 John G. Anderson Westchester CC
1925 John G. Anderson Wykagyl
1924 George I. Lawyer Quaker Ridge
1923 E. E. Sturgis Sleepy Hollow
1922 E. E. Sturgis Hudson River
1921 J. S. Worthington Ardsley
1920 J. S. Worthington Dunwoodie
1919 Leslie Conely Apawamis
1918 John G. Anderson Siwanoy
1917 John G. Anderson Scarsdale
1916 Reginald Lewis Wykagyl