CSGA Open Championship - Brooklawn

CSGA Open Championship
Brooklawn Country Club, Fairfield, Conn.
July 25-27, 2011

~Final Results~
Pos. Player Club/City/State Rd 1 Rd 2 Rd 3 Total
1  Frank Bensel Danbury, CT 68 68 69 205
T2  Tom McCarthy (a) Twin Hills 70 71 66 207
   Daniel Balin Burning Tree 70 69 68 207
4  Dave Szewczul (a) Tunxis Plantation 71 67 70 208
5  Jack McConachie Pine Valley 69 69 72 210
T6  Brian Ahern (a) Wampanoag 74 68 69 211
   Bobby Gage Candlewood Valley 72 70 69 211
8  Jason Caron Greenwich, CT 73 67 72 212
T9  Jason Thresher (a) Crestview 74 68 71 213
   Brian Lamberti Danbury, CT 71 70 72 213
   Brian Murphy (a) Brooklawn 69 71 73 213
T12  Matt Smith (a) Quinnatisset 75 72 67 214
   Jim Fitzpatrick Yale 71 72 71 214
   Evan Beirne New Haven 68 73 73 214
T15  Kyle Gallo Kensington, CT 74 69 72 215
   Kevin Josephson (a) Stanley 72 71 72 215
T17 Mike Ballo Jr. Woodway 74 71 71 216
   Nick Torrance (a) Lake of Isles 71 74 71 216
   Steve Sokol Orange Hills 74 69 73 216
   Matt Torrance Lake of Isles 71 71 74 216
T21  Brian Hughes (a) River Valley 72 75 70 217
   Kyle Bilodeau Hartford 70 73 74 217
   Gerard Courville Shorehaven 71 70 76 217
   Matt Dziubina (a) Race Brook 72 69 76 217
25  Jim St.Pierre Redding 71 71 76 218
T26  Brent Paladino New Haven 78 68 73 219
   Ray Ford Rolling Hills 74 72 73 219
   Sam Bernstein (a) Yale 74 71 74 219
   David Pastore (a) Eclub of Fairfield 66 76 77 219
T30  Ian Marshall Watertown 76 71 73 220
   Jeff Hedden (a) Black Hall 72 74 74 220
   Kevin Giancola Canton, CT 71 74 75 220
   Reed Howard Greenwich, CT 71 74 75 220
   Monte Mullen (a) Farmington 73 72 75 220
   Pat Kozelka Connecticut National 74 70 76 220
   Branden (a) Chicorka River Valley 73 71 76 220
T37  Ben Day (a) New Haven 75 72 74 221
   Andrew Broderick Middlefield, CT 71 75 75 221
T39  Fran Marrello Canaan 73 74 76 223
   Rudy Hermstadt (a) East Mountain 71 76 76 223
   Guy  Antonacci TPC River Highlands 74 71 78 223
   Andrew Gruss Wee Burn 75 68 80 223
T43  John Deigan Fairfield, CT 77 69 79 225
   Ryan Leahey (a) Orange Hills 75 70 80 225
The following played did not advance:
45  Robert Barnes (a) Yale 74 73 147
T46  John Bushka Aspetuck Valley 76 72 148
   Andy Mai (a) eClub of New Haven 71 77 148
   James Smith (a) Highfield 73 75 148
   Bernard D'Amato (a) Wheeler Park 74 74 148
   Mickey Hawkes Madison 72 76 148
T51  Kevin Shea New London 74 75 149
   Tom DelRosso Shuttle Meadow 75 74 149
   Nick Taylor (a) Heritage Village 75 74 149
   Rob Jr. Tedoldi (a) Tallwood 76 73 149
   Blake Morris (a) Waterbury 76 73 149
   Rahul Desai Blue Fox Run 74 75 149
   Pieter Hartong (a) Stanwich 74 75 149
T58  Tyler Callahan Lyman Orchards 79 71 150
   John Gentile Longshore 77 73 150
   Kevin Mahaffy Pequabuck 75 75 150
   Brad Worthington Brooklawn 76 74 150
T62  Cody Paladino (a) Wethersfield 73 78 151
   Michael Downey Fernandina Beach, FL 76 75 151
   Adam D'Amario Feeding Hills, MA 77 74 151
   Duncan Littlefield New Canaan, CT 75 76 151
T66  David Dell Simsbury, CT 75 77 152
   Ben Conroy (a) River Valley 76 76 152
   John Murphy Brooklawn 75 77 152
   Jay Rice (a) Wee Burn 75 77 152
   Rahul Sriram New Canaan, CT 76 76 152
T71  Andrew Greisiger Patterson 79 74 153
   Greg Farland Sturbridge, MA 79 74 153
   Peter Davison (a) Rockledge 79 74 153
   Joe Mongillo Hop Meadow 77 76 153
   John Shea Glastonbury, CT 77 76 153
   Bruno deBiasi (a) Brooklawn 76 77 153
   Jim Tierney (a) Richter Park 81 73 154
   Tony Kelley Holyoke, MA 77 77 154
   Billy McDonald (a) Rockledge 76 78 154
   David Jones Silver Spring 79 75 154
   Dan Powers (a) Aspetuck Valley 79 75 154
   Schuyler Stitzer (a) Round Hill 77 77 154
   Jason Waters Hop Meadow 73 81 154
T84  Frank Leja Belchertown, MA 77 78 155
   Gerard Jr. Scheer Aspetuck Valley 75 80 155
   Tony Frabizzio Silvermine 81 74 155
   William Street New Haven 78 77 155
   John Martinchek Blackledge 77 78 155
   Kyle Roberts (a) TPC River Highlands 76 79 155
T90  Gregg Christie (a) Torrington 76 80 156
   Bill Hermanson (a) Black Hall 81 75 156
   Edward Slattery Candlewood Valley 80 76 156
   Kyle Higgins Greenwich 79 77 156
   Jim Alexander HS Richardson 78 78 156
T95  Jim West (a) Connecticut National 78 79 157
   Bob Kay Tumble Brook 80 77 157
   Jason Clark Waterbury 80 77 157
   Mark Provost (a) Wethersfield 81 76 157
   Frank Mollica (a) HS Richardson 82 75 157
T100  Philip Boehme Bridgeport, CT 81 77 158
   Greg Horvath (a) Manchester 71 87 158
   Paul Barnsley Race Brook 77 81 158
T103  Ryan Kesten Hartford 76 83 159
   Max Fortin (a) Wheeler Park 77 82 159
   Paul Miller Newtown 76 83 159
   Jason Morra (a) Riveroaks 82 77 159
T107  Jack Ayers (a) Clinton 75 85 160
   Paul Ramee Bulls Bridge 83 77 160
T109  Richard Shildneck (a) Woodbridge 80 81 161
   Alex DiClemente (a) Fairview Farm 81 80 161
  James Petrino Jr. Fairfield, CT 85 76 161
   Mark Baruch Fairfield 81 80 161
   William Lee (a) Yale 81 80 161
   William Wallis New Haven 84 77 161
T115  Bret Lawrence (a) Crestbrook Park 79 83 162
   Dylan Murray (a) Patterson 79 83 162
   Scott Targowski Redding 82 80 162
118  Jim Hanlon Farms 81 83 164
119  Jeff Schroeder Madison 82 83 165
120  Michael Herlihy (a) Fox Hopyard 80 87 167
T121  Keith Kwasnik (a) Stanley 86 85 171
   Archie Cart Lake of Isles 86 85 171
123  Camile Collier Yale 84 NC NC
124  Ray Underwood (a) Washington 84 WD WD
125  Rich Hague (a) Wallingford 86 NC NC
126  Greg Reilly (a) Darien 89 WD WD
T127  David Zeid (a) Woodbridge NC   NC
   Jantzen Vargas Danielson, CT NC   NC
Results: