2nd U.S. Amateur Four-Ball SQR - Cedar Brook

2nd U.S. Amateur Four-Ball Championship
-Sectional Qualifying Round-
Cedar Brook CC, Glen Head, N.Y.
October 7, 2015
~Final Scores (2 qualifiers + 2 altnerates)~
Pos Players Hometown To Par Total
1 Zachary Plutzik / Benjamin Wescoe Rye, N.Y./New York, N.Y. -9 63
2 Sam Bernstein / Greg Shuman New York, N.Y./New Canaan, Conn. -8 64
The following players failed to qualify:
3 Russ Aue / Brian Hale (1st alternate) Sayville, N.Y./Middle Island, N.Y. -6 66
T4 Dan Goldstein / Bryan Pendrick (2nd alternate) Garden City, N.Y./Woodbury, N.Y. -5 67
  Robert Floyd / Ray Floyd Jr Old Greenwich, Conn. -5 67
T6 Sean Cavanaugh / David Mecca Encino, Calif./Clarks Summit, Pa. -4 68
  Ricky Gianotti / Dennis Lynch Smithtown, N.Y./Smithtown, N.Y. -4 68
T8 Kevin Dolph / Hunter Semels Huntington, N.Y./Manhasset, N.Y. -3 69
  Joshua Miller / Jeffrey Miller Briarcliff Manor, N.Y./Briarcliff Manor, N.Y. -3 69
  Daniel Gordon / Ryan Hom Brooklyn, N.Y./New York, N.Y. -3 69
  Thomas Buongiovanni / Charles Tongue III /Glen Head, N.Y. -3 69
  Marc Lewicki / Scott Silberman New York, N.Y./Holmdel, N.J. -3 69
  Greg DeRosa / Bradley Rock Jr. Laurel Hollow , N.Y./Plainview, N.Y. -3 69
T14 Jay Farabaugh / David Pedersen Sudbury, Mass./Northport, N.Y. -2 70
  Ken Bakst / Jon Doppelt New York, N.Y./Great Neck, N.Y. -2 70
T16 Chuck Del Priore / Craig Leonard New Rochelle, N.Y./Greenwich, Conn. -1 71
  Brad Barnett / Ryan Barnett Garden City, N.Y./Syosset, N.Y. -1 71
  Patrick Fogarty / Edward Kaminsky Stewart Manor, N.Y./New York, N.Y. -1 71
T19 Dan Abbondandolo / Adam Pecora Glen Cove, N.Y./Oyster Bay, N.Y. Even 72
  Michael Bopp / John Jordan Floral Park, N.Y./Garden City, N.Y. Even 72
T21 Peter Meyer / David Patterson Pelham, N.Y./New York, N.Y. +1 73
  Marc Coleman / Philip Gutterman Syosset, N.Y./Huntington, N.Y. +1 73
  Jamie Reynolds / Alex Robertson New York City, N.Y./ +1 73
  Rich Messina / Steven Tarulli Garden City, N.Y./Rockville Centre, N.Y. +1 73
  Richard Crosby / Stephen Rodenbeck Darien, Conn./Miami Beach, Fla. +1 73
  Woody Lashen / Michael Worgul East Meadow, N.Y./Bethpage, N.Y. +1 73
  Troy David / Jamie Shapiro Muttontown, N.Y./Old Bethpage, N.Y. +1 73
T28 Kevin Murphy / Christopher Okeefe Oyster Bay, N.Y./Brooklyn, N.Y. +2 74
  Craig Brewer / Brian Brown Brightwaters, N.Y./Lindenhurst, N.Y. +2 74
30 Sean Byrne / Griffin McQuilling Rockville Centre, N.Y./Garden City, N.Y. +3 75
T31 Tyler Kim / Nortee Panpinyo New York, N.Y./Brooklyn, N.Y. +4 76
  Christopher Gherlone / Lee Leder New York, N.Y./Glen Head, N.Y. +4 76
  Brian Ross Owens / Antony Smithie New York, N.Y./Old Brookville, N.Y. +4 76
T34 Brett Mattingly / Matthew Mattingly Brunswick, Ga./Wantagh, N.Y. +7 79
  Samuel Moon / Paul Song Douglaston, N.Y./Little Neck, N.Y. +7 79
36 Billy Byrnes / Chad Marrone Brooklyn, N.Y./Staten Island, N.Y. +8 80
37 Peter Muchirahondo / Joseph Angelo Munoz Coram, N.Y./Center Moriches, N.Y. 10 82
T38 Matt Minerva / Christopher Strnad Elmsford, N.Y./White Plains, N.Y. WD WD
  Andres Azpurua / Roberto Mendoza New York, N.Y./New York, N.Y. WD WD
  Gabriel Allen / John Cesarz New York, N.Y./New York, N.Y. WD WD

*qualified in a playoff

Results: 
Year: