WGA British Victory History

Year Champion Site
2017 Rob Johnson & John Vignola Anglebrook
2016 Paul Pastore & Jeff Santilli St. Andrew's
2015 Matt Minerva & Chris Strnad St. Andrew's
2014 Stu Kaufman & Earl Rix St. Andrew's
2013 Matt Minerva & Chris Strnad St. Andrew's
2012 Chris Kelly & Danny Blumber St. Andrew's
2011 Matt Minerva & Chris Strnad St. Andrew's
2010 Conor & Colin McDade St. Andrew's
2009

Robert Johnson & Steve Krasner

St. Andrew's
2008

Jon Gruenber & Toby Stern

Andrew Shorthall & Tyler Gilmour

St. Andrew's
2007 Jeff Day & Richard Feldman St. Andrew's
2006 D.J. Cimillo & Robert Johnson St. Andrew's
2005 Phil Stone & Tim Hegarty St. Andrew's
2004 Russ Giglio & Tim Hand St. Andrew's
2003 Jim Dufficy & Jeff Teasdale St. Andrew's
2002 Michael Doetsch & Joe Collins St. Andrew's
2001 Jim Graham & Andrew Svoboda St. Andrew's
2000 Owen O'Neil & Frank Queally St. Andrew's
1999 Judy Carlson & Warren Vanderbush St. Andrew's
1998 Todd Payne & Ray Bufkin St. Andrew's
1997 Jack Lewin & Tony Rolfe Whippoorwill
1996 Pat Mahoney & Mike Caggiano Waccabuc
1995 Steve Nosonowitz & Jim Bernard Mount Kisco
1994 Paul Wise & Joel Lulla Ardsley
1993 Eddie Bass & Charles Theiss Whippoorwill
1992 Howard & Glenn Hertzberg Fairview
1991 Tom & Tom Jr. Zeuthen Bonnie Briar
1990 Joe Sommers & Kevin McEvoy Brooklawn
1989 Harry Jr. & Harry III Gerdelstone Brae Burn
1988 Todd Richter & Ben Kirschenbaum Wykagyl
1987 John Pretak & Harry Gerdelstone Fenway
1986 Jay Jennison & Pete Williams Burning Tree
1985 Steve Murphy & Keith Rick Old Oaks
1984 Jon Saxon & Tom Hamilton Fairview
1983 Jon Saxon & Bill Shea Woodway
1982 Alan Helfer & Andres Siderowf Brooklawn
1981 Bruce Aubin & Dave Smith, Jr. Sleepy Hollow
1980 Richard Bodine & John Revenaugh Tamarack
1979 Al Butera & Todd Payne Ridgewood
1978 Jeff Weiss & Richard Rubin Wee Burn
1977 Ed Travis & Bruce Simmons Stanwich
1976 J. M. Peelor & John Pretak Old Oaks
1975 Edward & John Schneider Knollwood
1974 Bob Stauderman & Bob Keener Brae Burn
1973 Bob Botsford & Ralph DeStefano Dutchess
1972 Frank Gonda & Joe Kryla, Jr. Sunningdale
1971 Charles McAdams, Jr. & Michael Hanson Century
1970 James Maver, Jr. & Walter Ullrich Round Hill
1969 Peter Bisconti & Franklin Simon -
1968 James Maver, Jr. & Richard Harmon Wykagyl
1967 A. L. Dreyfus & Pat Fiori -
1966 Ford White & James Maver Siwanoy
1965 Ford White & Richard Doetsch Century
1964 Joe, Sr. & Joe, Jr. Kryla Wykagyl
1963 James Fisher & Claude Harman, Jr. Whippoorwill
1962 Don Scanlon & Pete Williams Darien
1961 Tommy Goodwin & Pete Williams Century
1960 James Iverson & Joe Pittore Fairview
1959 Paul Kelly & Dave Mance -
1958 Willie Turnesa & Fred Fiori St. Andrew's
1957 Willie Turnesa & Fred Fiori Metropolis
1956 Michael Volpe & Anthony Sforza Sleepy Hollow
1955 Joe Gonda, Jr. & Frank Malara, Jr. Briar Hall
1954 J. Atlas & Lloyd Ribner Harrison
1953 J. Atlas & Lloyd Ribner Sunningdale
1952 J. Risoli & M. Volpe Century
1951 Jerry Cole & Lloyd Ribner Metropolis
1950 J. Atlas & J. Galgano* Whippoorwill
1949 Lloyd Ribner Sleepy Hollow
1948 Doug Ford Metropolis
1947 Ray Billows Knollwood
1946 Tommy Goodwin Hudson River
1942-'45 No Competitions - World War II
1941 Ray Billows Sleepy Hollow
1940 Tommy Goodwin -
1939 John Burke -
1938 Ray Billows -
1937 Ray Billows Winged Foot
1936 Ray Billows -
1935 Tommy Goodwin Westchester CC
1934 Richard Chapman Green Meadow
1933 Robert Lester Sunningdale
1932 John E. Parker, Jr. Hudson River
1931 George Voight Ardsley
1930 Jess Sweetser Green Meadow
1929 Jess Sweetser Wykagyl
1928 Jess Sweetser Wykagyl
1927 J. Wood Platt Siwanoy
1924-'26 No Competitions
1923 Jess Sweetser -
1922 Leslie Conley -
1921 Jess Sweetser -
1920 Jess Sweetser -
1919 Ned Sawyer -

*the competition changed to a Best Ball of Two in 1950